![]() |
||
![]() |
БЈЕЛОШЕВИЋ ПРЕДРАГ |
Биобиблиографија
Предраг БЈЕЛОШЕВИЋ, пјесник, приповједач, преводилац и драмски писац. Студирао економију, књижевност и режију. Магистрирао режију на Националној академији за филмску и театарску умјетност «Крсто Сарафов» у Софији, 2009. године.
Од 1993. до 2018. обављао дужност директора и умјетничког директора Дјечијег позоришта Републике Српске у Бањој Луци. Предсједник је Удружења књижевника Републике Српске од 2017. године.
Члан Удружења књижевника СР БиХ и бивше Југославије постао је 1978. године, а Удружења књижевника Републике Српске и Удружења књижевника Србије од 1993.
Редовни је члан Академије словенске умјетности и књижевности у Варни од 2014. године. Члан је и оснивач Асоцијације писаца Југоисточне Европе са сједиштем у Софији.
Од 2019. носилац је високог признања Републике Српске: Орден Његоша II реда, за међународну промоцију културе и умјетности Републике Српске у свијету.
Објавио тринаест књига поезије за одрасле, двије књиге кратких прича и четири књиге пјесама за дјецу. Поезија Предрага Бјелошевића је превођена на многе језике, а објављене су му књиге изабраних пјесама на италијанском Il linguaggio del silenzio (Говор тишине), у Напуљу 1982; на француском, Le RŽ, Париз 2002. године и на македонском у Скопљу, Под круната на гнилото дрво (Под крошњом трошног дрвета) 2010. године.
Добитник је књижевних награда: Требињске вечери поезије (СР БиХ, 1978. за најбољу прву књигу пјесама у БиХ); Печат вароши сремско-карловачке, 1997, (СР Југославија); Павле Марковић Адамов, за најбољу књигу кратких прича на српском језику, 2010 (Република Србија); Свесловенске међународне књижевне награде за цјелокупно пјесничко дјело Летеће перо, Академије словенске умјетности и књижевности из Варне, 2014 (Бугарска); Годишње награде Удружења књижевника Републике Српске за књигу пјесама Кардиограм бјекства, за 2013. годину (Република Српска); пјесничке награде за књижевност за дјецу "Везени мост" Насихе Капиџић Хаџић, за 2014. годину; међународне награде за дјечију књижевност Принц дјечијег царства, Бања Лука, 2017. године; Награде Плакета Благодарница – за дјечију књижевност, Источно Сарајево 2018. године, те награде Шушњар, за цјелокупно пјесничко дјело, Оштра Лука, 2019. године.
Са руског језика преводио је поезију пјесника: В. Брјусова, Н. Гумиљова, Б. Ахмадулине, В. Хлебњикова, Р. Рождественског, А. Тарковског, А. Кушнера, В. Купријанова, А. Ибрахимова, Н. Габријељан, те прозу А. Куприна.
Пјесме за дјецу су му уврштене у читанке и лектиру ученика основних школа у Републици Српској.
Драме и драматизације извођене су му у Републици Српској, Србији и Бугарској. Са бугарског на српски језик преводио пјесме Христе Ботева као и више драма и драматизација за луткарски театар.
Предраг Бјелошевић је добитник награда и признања за рад на пољу позоришне умјетности: Међународне награде Мали принц, за допринос развоју луткарства у Европи, на 20. Интернационалном фестивалу луткарских позоришта у Суботици (Србија, 2013. година); Повеље за развој луткарства у Републици Српској и БиХ, Лутфест, 2011; Награде Сафет Чишић за најбољег менаџера у БиХ култури, Мостар, 2015.
За луткарско позориште написао је и режирао више сценарија и драматизација: Тужни принц, аутор; Школа за пачиће, аутор и редитељ; Награда за пријатељство, аутор и редитељ; Вук и седам јарића у Музеју бајки, аутор и редитељ; Гуливер у земљи Лилипутанаца, аутор драматизације по Џ. Свифту; Јежева кућица, аутор драматизације по истоименој лирској бајци Бранка Ћопића и других.
Драме за одрасле: Журка у атомском склоништу, Стара Загора, Бугарска, 2003; аутор и редитељ представа Киша или азил за лабудове и Тесла и голубица.
Предраг Бјелошевић је састављач антологије Савремена поезија пјесника Републике Српске, објављене на пољском језику код издавача Кампе у Лондону 2018. године.
Главни је и одговрни уредник издавачке дјелатности Удружења књижевника Републике Српске и издавачке куће Арт сцена из Бањалуке.
ОБЈАВИО КЊИГЕ ПОЕЗИЈЕ И ПРОЗЕ:
1. ГОРКА СЛАД, пјесме, издавач Глас Бања Лука, 1977. година;
2. ЛИЦЕ СА ЗАТИЉКА, издавач, Веселин Маслеша, Сарајево, 1979. година;
3. IL LINGUAGGIO DEL SILENZIO (Говор тишине, изабране пјесме на италијанском), Напуљ 1983. године;
4. РЕШЕТКА И САН, пјесме, издавач НИГРО Глас, Бања Лука,1985;
5. ИЗ МЕЂУПРОСТОРА, пјесме, издавач Удружење књижевника БиХ Подружница Бања Лука и Глас Бања Лука, 1989. године;
6. РЗ БРЗОТРЗ И ЧАЧКАЛИЦА СОФИЈА, пјесме за дјецу, издавач Нови Глас Бања Лука, 1990. година:
7. ГОВОР, ТИШИНА, пјесме, издавач, РАД, Београд, 1995. година;
8. ВОДЕНА КОШУЉА, изабране пјесме, издавач Глас Српске Бања Лука (цртеж на насловној страни ауторски рад Предрага Бјелошевића), 1996;
9. ТУЖНИ ПРИНЦ, лирска бајка за дјецу, издавач Звоник Београд, 2000. година;
10. У СТРАХУ ОД СВЈЕТЛОСТИ, пјесме, издавач Глас Српске, 2001. година;
11. LЕ RŽ, изабране пјесме на француском језику, издавачка кућа Коља Мићевић,
Париз, 2002, преводиоци: Ljiljana Huibner Fyzellier i Raumond Fuzellier;
12. СЈЕНКА И СВОД, пјесме, издавач Бранково коло, Сремски Карловци, 2005;
13. ТАЧКА НА ИЗЛЕТУ, пјесме за дјецу, издавачи Арт Сцена Бања Лука и Прво
слово Београд, 2009;
14. ПРИЧЕ ИЗ БРКЛБРЛКА, кратке приче, издавач Повеља, Краљево, 2009;
15. У ШЕТЊИ БЕЗ ГЛАВЕ, приче, издање Арт Сцена Бања Лука, издање 2010;
16. ПОД КРУНАТА НА ГНИЛОТО ДРВО, Под крошњом трошног дрвета,
(изабране и нове пјесме, двојезично, на српском и македонском језику), издавачко
предузеће Арка, Смедерево - Скопје, 2011. година;
17. КАРДИОГРАМ БЈЕКСТВА, пјесме, издавачи Арт Сцена Бања Лука и Трећи
трг Београд, 2013;
18. КАРДИОГРАМ БЈЕКСТВА, издавач Арт Сцена Бања Лука и Трећи трг
Београд, друго допуњено издање, 2014. година;
19. СНИВАЧИМА, ИЗ НЕСНА, пјесме, издавач Народна библиотека
Стефан Првовенчани, Краљево, 2017;
20. КОВРЏАВА ТАЧКА, изабране пјесме за дјецу, Арт сцена, Бања Лука, 2018;
21. ЗАЈЕДНО, СА ЗИДОВИМА, књига пјесама, издавач Удружење књижевника
Републике Српске, Бања Лука, 2020.
КЊИГЕ ИЗ ПОЗОРИШНЕ УМЈЕТНОСТИ:
22. ТУЖНИ ПРИНЦ (књига о истоименој представи Дјечијег позоришта
Републике Српске), издавач Дјечије позориште Републике Српске, 2003;
23. БАЊАЛУЧКА КУЋА ОД СНОВА, монографија, пола вијека Дјечијег
позоришта Републике Српске, коаутор са Војом Вујановићем и Ранком
Павловићем, Дјечије позориште Републике Српске, 2006;
24. ЛУТКАРСТВО ДАНАС (приређивач Зборника есеја са међународног
научног скупа на истоимену тему) Дјечије позориште Републике Српске, 2007.